Zanimljivosti

Zanimljivosti 2017-12-02T22:11:31+00:00

ZABLUDE O TRAJNOM NAMJEŠTANJU ATLASU – MANUALNA TERAPIJA

Atlas C1 vratni kralježak u zadnje je vrijeme medijski prenaglašen zbog agresivnih biznis kampanja određenih grupacija koje pokušavaju na brzinu zaraditi . Radi se o kopiranju-otkrivanju tople vode korištenjem poznatih kiropraktičkih tehnika uz pomoć aparata za vibrirajuće-pulzirajuću masažu.Razlika je što se po izvornoj metodi dr.Peter Hugglera koja je starija od 30 godina, tretman izvodi ležeći.Nepošteno i neozbiljno je varati naivne bolesnike da se jednim čudesnim tretmanom može trajno i zauvijek namjestiti Atlas!Život je dinamika u pokretu i logično je –ako se atlas jednom iščašio- da se može i opet (zbog naglih pokreta glavom,udaraca,nošenja tereta,slabih mišića zbog nevježbanja itd.)!Priučeni terapeuti prođu kratke i skupe tečajeve i većinom su nemedicinske struke. Moraju potpisati ugovor da će “držati tu metodu u tajnosti“ a cijena je za jednu “masažu“ previsoka.

“Iščašeni“ Atlas nije odgovoran baš za sve žive bolesti; istina on može izazvati određene zdravstvene probleme i bolove od glave do pete,kosu zdjelicu,nejednaku dužinu nogu i nepravilno držanje tijela.

U manualnom liječenju postoji više od 20 tehnika koje tretiraju samo atlas i gornje vratne kralješke,dakle nema najbolje tehnike ni najboljeg terapeuta,pacijenti reagiraju individualno,što je nekome odlično,ne znači da će za drugoga biti dobro!Naglašavam da su nestručni manualni zahvatu najopasniji baš na vratnoj kralježnici zbog mnogobrojnih apsolutnih i relativnih kontraindikacija te mogućih komplikacija!

Ja u svojoj praksi smatram ljudsko tijelo i dušu cjelinom i podjednako tretiram sve kralješke i ostale zglobove..Ne možete uspješno liječiti atlas ako su obližnje zglobne strukture u bloku-disfunkciji(prvenstveno mislim na čeljusni zglob i Axis/Atlantis C2 vratni kralježak.).

Vraćam pomaknuti Atlas na njegovo prirodno mjesto specifičnom zahvatima po službeno priznatim tehnikama manualne medicine.Postupak je jednostavan,potpuno bezbolan i brz.Izvodi se u ležećem položaju,a samo namještanje izvodi se sa rukama-šakama-prstima nakon detaljnog pregleda kojim se utvrdi da li je atlas uopće pomaknut i na koju stranu?Koristim ležeći položaj radi težine glave od prosječno 10-tak kg – u sjedećem položaju treba puno veća snaga-pritisak da bi se Atlas vratio na mjesto jer su vratni mišići napeti.Nakon namještanja slijedi kratki odmor,a zatim ponovna dijagnostika sa kojom se provjeri dali je Atlas vraćen na svoje mjesto?Cijeli manualni tretman traje oko pola sata.Naglasak je kasnije na održavanju zdravog stanja redovitim vježbanjem i fizikalnim terapijama.Preporučam preventivne nespecifične manualne tretmane kralježnice i svih zglobova 1-3 puta godišnje i po potrebi.

Renomirani sportaši i bizarne sportske ozljede

Kako treneru objasniti da ste pet mjeseci “out” zbog urina svog psa. U „Večernjem listu“ od 25.svibnja 2011. novinar Karlo Ledinski piše o tragikomičnim ozljedama istaknutih sportaša. U nastavku izdvajamo nekoliko najbizarnijih.

Nogometaš Darren Barnard, bivši Barnsleyev vezni igrač, pauzirao je pet mjeseci jer se okliznuo na urin svog psa te ozlijedio ligamente koljena. Još je jedan kućni ljubimac „zaslužan“ za bolovanje svog vlasnika. Njemačka skakačica u vis Ariane Friedrich propustit će sezonu zbog bizarnog razloga-ugriza mačke. Najveća konkuren¬tica Blanke Vlašić branila je svog mačka od pobjesnjele životinje koja ju je na kraju dvaput ugrizla, te joj tako dokrajčila iscrpljeni organi¬zam zbog prijašnjih zdrav¬stvenih problema.

Da ribolov nije samo relaksacija od stresne karijere, pokazuje slučaj bivšeg vratara engleske reprezentacije Davida Jamesa. On je stra¬dao pokušavajući iz vode izvaditi šarana. Iščašio je ra-me te pauzirao tri tjedna.

Najbizarnija ozljeda, odno¬sno smrt na sportskom te¬renu dogodila se 1995. go¬dine, kada je indonezijskog nogometaša Mistara za vrijeme treninga pregazilo krdo svinja! Utjeha mu si-gurno nije bila što mu je na sprovod došlo 70.000 ljudi.

Među ozlijeđenim sportašima pehistima, ima najviše nogometaša. Santiago Cañizares, tada prvi vratar španjolske reprezentacije, propustio je Svjetsko prvenstvo 2002. godi¬ne zato što mu je u hotelskoj sobi na nogu pala i razbila se bočica losiona za brijanje te mu je od toga stradala te-tiva na nožnom palcu.

Argentinac Martin Palermo ne pamti po dobrom igranje u Villarrealu. Dok je stavio gol s navijačima oni su slučajno na njega srušili reklamu te mu slomili nogu. Ili slučaj jednog drugog nogometaša. Vratar Manchester Uniteda iz 1975. godine Alex Stepney je za vrijeme utakmice vičući na suigrače iščašio čeljust!

Najviše bizarnosti dogodi¬lo se na Otoku. Primjerice, omaleni igrač Aston Ville Alan Wright istegnuo je koljeno pokušavajući do¬hvatiti papučicu gasa svog novog ferrarija. Propetog je „konjića“ nakon toga prodao, te kupio range-rover.

Dok su neki sportaši imali peh, bejzbolaš John Smol¬tz za ozljedu si je apsolutno sam kriv. Naime, zaradio je opekline dok si je pe¬glao dres, koji nije bio na daski za peglanje, već na njemu!

LIJEČNICI PUSTILI DJEČAKA DA TRČI, A ON UMRO NAKON UTRKE

Prema napisima njemačkog dnevnika Handelsblatta, 14-godišnji dječak preminuo je prošle nedjelje tijekom održavanja internacionalnog maratona u Rotterdamu

U sklopu događaja održala se i utrka na 10 kilometara na kojoj je nesretni dječak nastupio. Navodi se kako je kolabrirao na samom finišu utrke, kao i da je umro ubrzo potom u bolnici. Kao uzrok smrti navode se srčani problemi.

Navodno su preminulom dječaku srčani problemi dijagnosticirani još ranije dok je trenirao hokej, ali je uoči nastupa u Rotterdamu dobio zeleno svjetlo liječničke službe.

NAGLA SRČANA SMRT U SPORTU-KAKO JE SPRIJEČITI?

Nagla srčana smrt nastaje za vrijeme ili unutar sat vremena od završetka sportskog napora.Srećom su takve tragedije rijetke,ali uvijek dramatične ,sa jakim odjekom u javnosti.Tada svi traže dežurne krivce i zagovaraju detaljne i redovne preventivne preglede sportaša.Nažalost to je kratkog daha;i dalje se na liječnike vrši pritisak da na “slijepo“ potpisuju potvrde o zdravstvenoj sposobnosti sportaša!U Europi je u zadnjih 10 godina na sportskim terenima iznenada umrlo više od 2200 sportaša u dobi od 17-35 godina.Bavljenje aktivnim-natjecateljskim sportom povećava rizik nagle srčane smrti za 2,5 puta u odnosu na rekreativce i nesportaše!Međutim sportski napor nije sam po sebi uzrok,već je okidač nastanka zastoja srca u sklopu postojeće neotkrivene srčane bolesti.U SAD-u trenira oko 650000 sportaša sa incidencijom nagle srčane smrti od 0,5 na 100.000 godišnje.U Italiji koja ima odlično organiziranu zdravstvenu kontrolu sportaša postoji značajno veća incidencija od 2,1 nagle srčane smrti na 100.000 godišnje.Muškarci su deset puta češće žrtve od žena;više su zastupljeni u vrhunskom sportu,imaju veću sklonost prema kardiovaskularnim bolestima i izloženi su većim tjelesnim naporima.Najčešći uzroci nagle srčane bolesti su kardiomiopatije,bolesti koronarnih arterija i maligne srčane aritmije.Jedina moguća prevencija su redovni detaljni pregledi sportaša natjecatelja po tkz. talijanskom modelu koji preporučaju stručna društva sportske medicine(AHA i ESC).Pregled se temelji na anamnezi,kliničkom pregledu i obveznom EKG-u.Sportaši sa sumljivim kliničkim i EKG nalazom se šalju na subspecijalističku kardiološku obradu(ECHO,CT,MRI).Ravnajući se po američkim statistikama da se oko 10% ukupne populacije bavi nekim sportom,u Hrvatskoj možemo računati na oko 450.000 sportaša(tu se ubrajaju rekreativci i stariji sportaši).Po incidenciji od 2 umrla na 100.000 stanovnika godišnje,možemo očekivati oko 10 slučajeva nagle srčane smrti godišnje. Prepoznati sportaša s povećanim srčanim rizikom i zabraniti ili mu ograničiti bavljenje sportom
,znači promijeniti mu bitno život.Međutim ne prepoznati ga na vrijeme, može značiti oduzeti mu život!

BOLESTI POZNATIH SVIJETSKIH SPORTAŠA

Todd MacCulloch, kanadski centar i igrač Philadelphia Sixersa, obolio je prije dvije godine od rijetkog neurološkog oboljenja Charcot-Marie-Tooth. Prijašnjih je sezona, nastupajući za New Jersey i Philadelphiju, MacCulloch igrao u finalu NBA lige protiv LA Lakersa i Shaquilla O’Neala. Početkom 2003. počeo je osjećati slabost u nogama i sve lošiju koordinaciju, a uslijedile su i ozljede zbog kojih mjesecima nije mogao nastupati. Pregledima je ustanovljeno da pati od CMT-a i da više neće moći igrati profesionalnu košarku. Riječ je o oboljenju perifernog živčanog sustava koje najjače zahvaća noge i u manjoj mjeri ruke. Nije smrtonosno, međutim progresivno je i oboljele osobe teško se kreću, a ne postoje lijekovi koji mogu dovesti do ozdravljenja. MacCulloch je danas radijski komentator Philadelphijinih susreta.

Markus Babbel bio je u drugoj polovici 90-ih jedan od najboljih veznih nogometaša Bayerna i njemačke reprezentacije. S takvom reputacijom prešao je u Liverpool. Međutim 2000. iznenada je obolio od neurološkog poremećaja poznatog kao sindrom Guillain-Barré. Babbel je na treningu osjetio slabost, a uskoro uopće nije mogao hodati. Kada je napokon ustao iz kreveta, proživljavao je teške trenutke. “Hodao sam kao lutka, a spuštanje po stepenicama izgledalo je poput nemoguće misije”, opisivao je svoje iskustvo. Može se reći da je Babbel ipak imao sreću jer veliki dio oboljelih od Guillain-Barréa završi u invalidskim kolicima. Njegov oporavak trajao je 15 mjeseci i prvu utakmicu za Liverpool odigrao je tek 5. studenog 2002. Babbel se nikada nije vratio u prijašnju formu, ali i dalje je profesionalni nogometaš i sada nastupa za Stuttgart.

Prošlog tjedna umro je 34-godišnji Richard Burns, prvi Englez koji je postao svjetski prvak u reliju. Burns je naslov svjetskog prvaka osvojio 2001. vozeći za momčad Subarua, a iduće godine prešao je u Peugeot. Početkom 2004. ustanovljeno je da boluje od tumora na mozgu i podvrgnut je kemoterapiji i radioterapiji. Iako je sredinom 2004. izgledalo da se stanje popravlja, bolest se vratila i prije nekoliko tjedana Burns je pao u komu. Svojevrsna koincidencija je da je umro na četvrtu godišnjicu osvajanja naslova svjetskog prvaka.

Herman Maier
Herman Maier bio je jedan od najvećih skijaša posljednjih godina, sve dok na motociklu nije doživio tešku nesreću. Ozljeda noge bila je takva da su liječnici mislili kako bi najbolja opcija bila amputacija. Na Maieru je izveden zahvat koji je vjerojatno presedan u svjetskoj medicini – premještanjem hvatišta mišića izvan prirodnih položaja, noga mu je stavljena u funkciju za hodanje. Na skijanje u prvim mjesecima oporavka nitko nije niti pomišljao, ali osamnaest mjeseci nakon nesreće te nakon dugotrajne i mukotrpne rehabilitacije Maier je prošle sezone ponovno pobjeđivao na skijaškim stazama.

Hilda Gerg postizala je izvrsne rezultate na skijaškim natjecanjima, pobijedila je u ukupnom poretku superveleslaloma Svjetskog kupa 1997. i osvojila zlatnu olimpijsku medalju u Naganu. Teška ozljeda gležnja iz 2000. natjerala je Hildu Gerg da se više orijentira na brze discipline. Potom je 17. studenoga 2005. teško ozlijedila koljeno na treningu u Vailu i za nju je nastup na Olimpijskim igrama u Torinu sasvim neizvjestan. Hilde Gerg pala je na treningu superveleslaloma, a odmah je uslijedio pregled kod specijalista za ozljede koljena Richarda Steadmana iz klinike Hawkins u Vailu. On je dijagnosticirao puknuće meniskusa, potrebna je još jedna operacija i dug oporavak do povratka na skijaške staze. U takvim okolnostima, Hilda Gerg je prije desetak dana najavila završetak sportske karijere.
Objavljeno u Nacionalu br.525,2005-12-06

DJECA “GLADIJATORI“

Sport pruža čitav niz benefita za psihofizički razvoj djeteta,a danas sportske aktivnosti počinju sve ranije i sve su intentivnije!Najbolje je započeti sportske aktivnosti s polaskom u školu,oko sedme godine života.Dijete je u ravnoteži koordinacije pokreta i ima kontrolu snage i brzine.U dobi od 8-12 godina razvija se tonus mišića i perfekcioniraju fini pokreti,a time započinje natjecateljska faza.Neophodan je veliki oprez od strane roditelja i trenera jer danas imamo sve više negativnih primjera pretreniranosti!Koji su najčešći signali neprilagođenog-previše intenzivnog treninga koje moramo na vrijeme prepoznati: bolovi,poremećaji sna,veliki umor,manjak apetita,lošiji rezultati u školi…Sindromi prenaprezanja u smislu oštećenja hrskavice u zoni rasta kostiju se također javlja kao posljedica pretjeranog treninga u dužem vremenskom periodu!Važno je kod djece uvažavati i dobro prilagoditi vrijeme odmora,vrijeme škole,vrijeme sna i vrijeme sporta.Svako pretjerivanje u fazi rasta može imati dugoročno negativne posljedice po zdravlje.
Svakom djetetu u sportu potreban je nadzor i pregled sportskog liječnika barem jednom godišnje!Na taj način se mogu pravovremeno otkriti potencialne srčane bolesti koje mogu kasnije dovesti do nagle srčane smrti.
Odabir sporta treba prilagoditi dijagnosticiranoj smetnji ili bolesti.